alt alt alt
FİLTRELE
Çikolatalar
TÜM MARKALAR
FİLTRE SEÇENEKLERİ
FİYAT ARALIKLARI
Çikolatalar
Çikolatalar

Çikolatalar

Çikolatalar,  bütün insanların sevdiği vazgeçilmez tutkular arasındadır. Peki, bu tutkunun tarihte ilk doğuşu nasıl olmuş dersiniz. Çikolata, tarihte nerdeyse 4000 yıl önce kakao çekirdeğinden içecek yapmak isteyen Honduraslılar tarafından bulunan bir tattır. Bu tat yıllar boyunca yerliler tarafından acı içecek mantığıyla tüketilmiştir. Genellikle dini ritüellerde ve özel günlerde ikram edilmiştir. Aztek dilinden bugüne gelen çikolata kelimesi, farklı anlamlarda kullanılmaktayken, bugün insanlar arasında mutluluk kelimesiyle ifade edilmektedir . Çikolatanın yenilmeye başladığı tarihler, Avrupa'ya adım atıldıktan sonra seçkinler tarafından olmuştur.

 

Çikolatalar Neden Bu Kadar Çok Sevilir

Kakao ağaçlarının çekirdeğinden üretilen çikolatalar, en az %70 kakao liköründen ve yağından  yapılmaktadır. Beyaz çikolata da ise bu oran %50'dir. Yenilmeye hazır hale gelmesine kadar bir çok işlemden geçmektedir. Kakao çekirdeklerinin hasatı yapıldıktan sonra mayalanması için, dinlendirilmeye bırakılmaktadır. Kuruma ve temizlenme işlemleri yapıldıktan sonra, hamurlanması amacıyla kuru zemine yatırılmaktadır. Çikolata dememiz için, bu işlemden sonra likör ve kakao yağının birleşmesi gerekmektedir. Böylece ortaya çıkmakta ve tüketilmeye hazır hale gelmektedir. Çikolataların bu kadar çok sevilmesinin sebebi ise, içerisinde bulunan maddelerden kaynaklanmaktadır. İçerisinde bulunan, theobromine, phenylethylamine ve caffeine sevilmesinin en büyük nedenlerinden olan maddelerdendir. Bu maddeler beyne doğrudan etki etmekte ve mutluluk hormonun salgılanmasına yardımcı olmaktadır.

 

Çikolatalar Mutluluk Veriyor

İnsanlar aslında çikolata yemeyi kendiliğinden istememektedir. Çikolataları yemeye tetikleyen, vücutta bulunan hormonlardır. Bu hormonlardan en iyi bilineni serotonindir. Vücutta düşen serotonin hormonuna en iyi müdahale, çikolatalar ile yapılmaktadır. Özellikle kadınların, adet döneminde serotonine daha fazla ihtiyacı olmaktadır. Buna paralel olarak çikolata yeme ihtiyacı artmaktadır. Çikolata olarak değil de tatlı şeyler olarak genellemek daha doğru olacaktır. Fruktoz ve glukoz vücudun benzini gibidir. Benzinsiz araba nasıl ki hareket edemiyorsa, tatlı görmeyen vücuttan belli bir aşamadan sonra tepki gösterecektir. Şeker ihtiyacının çok fazla bir şekilde tüketilmesi de sakıncalıdır. Bu sebeple dengeyi doğru tutmak gerekmektedir. Duygusal yönden rahatlamak isteyen insanların, çikolata tüketmek istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Kadınlar erkeklere göre daha duygusal yaratılışa sahip olmasından dolayı daha çok çikolata tükettiği görülmektedir. Mutlu olan ya da çok üzülen bir kadının çikolata tüketmesi, acısının bir nebze de olsa azalmasına neden olmaktadır. Çikolatalar arkadaştan daha arkadaştır. Sınırsız mutluluk verme garantisi vardır.

 

Çikolatalar Çocukluktan Gelen Alışkanlıkla Her Yaş Seviliyor

Çikolatalar konusunda insanların bu denli tatlıya bağlı olmasının bir sebebi de çocukluğunda başarılı bir durum karşısında hep şekerle ya da çikolatayla ödüllendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Yani bilinçaltına tatlı bir kere işlenmiştir. Bu yüzdendir ki mutlu oldukları zaman ya da bir kutlama sırasında tatlısız muhabbet dönmemektedir. Çikolatalar, bu denli kıymetliyken kendini çikolatayla şımartmak en masum durumlardandır. Herkesin sevdiği çikolatası kendine özeldir. Alternatifte oldukça fazladır. Fındıklı, fıstıklı, antepfıstıklı, sütlü.  bitter, beyaz gibi kişilerin damak zevkine hitap eden bir çok çikolata bulunmaktadır. Damak zevkini ve mutluluğunu yaşarken kişinin sağlığını da elden bırakmaması gerekmektedir. Bağımlılık yapan bu yiyeceğin, ipin ucu kaçırılmadan ara sıra tüketildiği zaman daha lezzetli olduğu bilinmesi gerekmektedir.

AVANTAJ PAKETİ
MÜŞTERİ YORUMLARI
  Tamer Y Müşteri
  Siparişi hemen getirdiler, bizde yola çıktık. Kurban bayramınızı kutlar, sağlık ve afiyetler dileriz.
  Namık O Müşteri
  Teslim aldığım bardaklardan birisi özürlüydü. Fotosunu çekip 1 adet bardak istedim. Kibar bir şekilde karşılayıp yerine 1 bardak yolladılar. Talep etmediğim halde tabağınıda yolladılar. Teşekkür ediyorum.
  Mehmet Y Müşteri
  gerçekten ürün elime çok hızlı bir şekilde eksiksiz ulaştı firma yetkililerine teşekkür ediyorum.Güvenilir bir site.
  Hasan Ö Müşteri
  Güvenerek alışveriş yapılabilecek bir site. İlgili ve alakalılar. Zamanında teslimat yapıldı. Yetkililerine teşekkür ediyorum.
  Handan Y Müşteri
  Kedi maması satın aldım,aynı gün kargoya verildi,ürün çok iyi ambalajlanmış şekilde elime ulaştı.Teşekkür ederim.
  Dilek F Müşteri
  fiyatlar uygun,güvenilir bir site.tavsiye ederim
  Öner S Müşteri
  Bir önceki mesajımdaki serzenişimi firma dikkate almış ve anında telefon ile sorunumu çözmüştür. Kendileri piyasada görebileceğiniz en dürüst firmalardandır. Büyük bir güvenle alışveriş yapabilirsiniz
  Emre M Müşteri
  Ankara'da oturduğumuzdan aynı gün elimize ulaştı. Bir sıkıntı yaşatmadı ayrıca ürünler yeni tarihli korkmadan alış veriş yapabilirsiniz. Markete de teşekkür ederim selametle
  Emre Ö Müşteri
  Ürün ertesi gün adresimize ulaştı, gerçekten ürünün sayfasında yazıldığı gibi hızlı gönderi yapıldı, satın alma aşamalarında maille bilgilendirme yapıldı. tşk...
  Onur K Müşteri
  Hızlı, sorunsuz bir alışveriş oldu. Özellikle Ankara içi alıcılar için çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Kargo firmalarına bulaşmadan doğrudan teslimat yapılmakta.
  Musa K Müşteri
  Bu firmadan 1 kere alışveriş yaptım ürünlerimi zamanında gönderdiler teşekkür ederim
  nevin ibrahimoğlu Müşteri
  fiyatlarınız gerçekten çok uygun hızlı kargo ve teslimat için teşekkürler %100 güvenli alışveriş
  Doğan Şahin Müşteri
  İlk defa sipariş verdim. bir gün içinde Mersin'e geldi. paket de ürünler de tam tarif edildiği gibiydi.
AVANTAJI YAKALA Ücretsiz olarak e-bülten aboneliğinizi başlatarak yeni
kampanya ve ürünlerimizden anında haberdar olun!