alt alt alt
FİLTRELE
TÜM MARKALAR
FİLTRE SEÇENEKLERİ
FİYAT ARALIKLARI
Kuru Mayalar
Kuru Mayalar

Kuru Maya

Mutfağımızda kuru mayanın yeri oldukça büyüktür. Hatta olmazsa olmazı da diyebiliriz. Özellikle hamur işlerinde kullanılan maya hamuru iki kat büyüterek daha yumuşak yenilebilir olmasını sağlar ve ayrı bir lezzet verir. Maya bulunmadan önce insanların yaptıkları ekmekler oldukça sert olacağı için yemesi de oldukça güç olacaktır. Özellikle yaşlı insanların yemesini zorlaştırmaktadır. Mayanın hayatımıza girmesiyle bu sorunlar ortadan kalkmış hem lezzet hem de yemesi açısından farklılıklar yaratan mayalardır. Kuru maya ile Ekmek, poğaça, mayalı bükme, gibi birçok hamur işlerinde kullanırız. Hatta tatlıların kabarması içinde kullanırız. Tatlıları kızarma aşamasından önce kabarması için hamuru mayalandırarak lokmalar yapılır.

Maya tek hücreli mikroorganizmalar olup, doğada her yerde  bulunulabilen maddelerdir. Saccharomyces  cerevisiae,  kuru mayanın mikroorganizmaların  bir alt gurubudur. Kuru maya genellikle ekmeklerin kabarması için kullanılmıştır.

 

Kuru Maya Nasıl Kullanılır ?

Bu mayalar binlerce yıl öncesinde bulunmuş olup, mısır ve Sümerlilere kadar uzanmaktadır. Ama bu mikroorganizmaları kanıtlamak 19. Yüzyılda Luis Pasteur bulmuştur ve bu mikroorganizmaların hamuru kabartmaya yaradığını bilimsel olarak kanıtlamasıyla hayatımıza girmiştir. Hamur üretimi ise Avusturya devletinde başlanılmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle dünyanın birçok yerine ulaşmış olup mutfaklarımızdaki yerini almıştır. Ama Çinliler ve Japonlar ekmek yapmadıkları için bizim kadar kullanmamaktadırlar.  Maya içerisindeki mikroorganizmalar şekerden beslenerek gaz üretirler. Bu gaz sayesinde iki katına çıkarak büyürler. Hamur içindeki bazen balon şeklindeki kabarcıklar bu gaz sayesinde olur.

İnanılması güç ama eski mısırlılar cildinin lekesiz ve pürüzsüz olmasını kuru mayaya borçludurlar. Kuru maya ile cilde maske yaparak uygulanır. Kuru maya içindeki B1,B2, B6 vitaminleri sayesinde cildi ölü derilerden arındırarak pürüzsüz bir cilt olmasını sağlar. Yüzdeki pullanmaya iyi geleceği gibi egzama gibi deri hastalıklarına da iyi gelir. Cildi nemlendirerek kurumasını önler ve cildin nefes alması sağlar. Ayrıca saça da uygulandığında saçın dökülmesini önleyerek canlılık verir.

 

Kuru Maya Fiyatları

Günümüzde sarı renkte küçük taneli olup, paket içinde satılmaktadır. Kuru mayalar yaş mayaların kurutulmuş halidir. Bir kilo hamur için ayrı bir kapta 1-2 yemek kaşığı kadar kuru mayayı döküyoruz. Bir tatlı kaşığı kadarda çay şekeri ilave ediyoruz. Maya şekerden beslendiği için daha çabuk mayalanıp kabaracaktır. Üzerine bir su bardağı kadar ılık su ilave edin. Bu su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalı. Yoksa maya kabarmaz.  Yaklaşık 10- 15 dakika sonra Mayanın üzeri köpük köpük olduğunda mayalanmış demektir. Una ilave ederek yoğurmaya başlayabilirsiniz. Yine hamuru yoğururken ılık su veya süt ile yoğurmaya dikkat edin. Aksi takdirde hamur mayalanmaz veya mayalanması çok geç olur.  Kuru maya ne için kullanıyorsanız kullanın mutlaka 40 dakika veya 1 saat hamuru dinlendirip mayalanmasını bekleyiniz. Sonra hamuru istediğiniz gibi şekillendirip fırında pişirebilirsiniz.  

AVANTAJ PAKETİ
MÜŞTERİ YORUMLARI
  Tamer Y Müşteri
  Siparişi hemen getirdiler, bizde yola çıktık. Kurban bayramınızı kutlar, sağlık ve afiyetler dileriz.
  Namık O Müşteri
  Teslim aldığım bardaklardan birisi özürlüydü. Fotosunu çekip 1 adet bardak istedim. Kibar bir şekilde karşılayıp yerine 1 bardak yolladılar. Talep etmediğim halde tabağınıda yolladılar. Teşekkür ediyorum.
  Mehmet Y Müşteri
  gerçekten ürün elime çok hızlı bir şekilde eksiksiz ulaştı firma yetkililerine teşekkür ediyorum.Güvenilir bir site.
  Hasan Ö Müşteri
  Güvenerek alışveriş yapılabilecek bir site. İlgili ve alakalılar. Zamanında teslimat yapıldı. Yetkililerine teşekkür ediyorum.
  Handan Y Müşteri
  Kedi maması satın aldım,aynı gün kargoya verildi,ürün çok iyi ambalajlanmış şekilde elime ulaştı.Teşekkür ederim.
  Dilek F Müşteri
  fiyatlar uygun,güvenilir bir site.tavsiye ederim
  Öner S Müşteri
  Bir önceki mesajımdaki serzenişimi firma dikkate almış ve anında telefon ile sorunumu çözmüştür. Kendileri piyasada görebileceğiniz en dürüst firmalardandır. Büyük bir güvenle alışveriş yapabilirsiniz
  Emre M Müşteri
  Ankara'da oturduğumuzdan aynı gün elimize ulaştı. Bir sıkıntı yaşatmadı ayrıca ürünler yeni tarihli korkmadan alış veriş yapabilirsiniz. Markete de teşekkür ederim selametle
  Emre Ö Müşteri
  Ürün ertesi gün adresimize ulaştı, gerçekten ürünün sayfasında yazıldığı gibi hızlı gönderi yapıldı, satın alma aşamalarında maille bilgilendirme yapıldı. tşk...
  Onur K Müşteri
  Hızlı, sorunsuz bir alışveriş oldu. Özellikle Ankara içi alıcılar için çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Kargo firmalarına bulaşmadan doğrudan teslimat yapılmakta.
  Musa K Müşteri
  Bu firmadan 1 kere alışveriş yaptım ürünlerimi zamanında gönderdiler teşekkür ederim
  nevin ibrahimoğlu Müşteri
  fiyatlarınız gerçekten çok uygun hızlı kargo ve teslimat için teşekkürler %100 güvenli alışveriş
  Doğan Şahin Müşteri
  İlk defa sipariş verdim. bir gün içinde Mersin'e geldi. paket de ürünler de tam tarif edildiği gibiydi.
AVANTAJI YAKALA Ücretsiz olarak e-bülten aboneliğinizi başlatarak yeni
kampanya ve ürünlerimizden anında haberdar olun!